Чи варто йти зі школи після закінчення

9-го класу і поступати в коледж?

 

Перед кожним дев’ятикласником постає питання: чи варто піти в коледж або ж продовжити навчання в школі? Для того, щоб визначитися і прийняти рішення рекомендуємо наступне.

Зважте всі «за» і «проти»

Хтось ділить аркуш паперу надвоє і записує всі «за» і «проти». Інші ж, вибираючи коледж або 10 клас, зважують аргументи в умі. Аргументів може накопичитися превелика безліч, і в кожного вони будуть свої. Поговоримо про найвагоміші.

 

Ви нічого не втрачаєте!

Прийнявши таке важливе рішення, як вступ до коледжу або технікуму, ви не кидаєте школу, а продовжуєте навчатись, але вже в навчальному закладі, що є професійно-орієнтованим. Це ваш шанс почати самостійне життя, а далі і кар’єру на кілька років раніше за ваших однолітків.
Закінчивши коледж ви отримаєте не тільки атестат про загальну середню освіту, як у школі, а також диплом про вищу освіту (молодшого спеціаліста) з певної спеціальності. Ваші ж однокласники на цей час лише закінчать 2-ий або 1-ий курс університету (інституту). Тобто ви вже дипломований фахівець, який навчався чотири або три роки обраній спеціальності, а однокласники – ще студенти.

 

Більше шансів поступити до ВНЗ.

Вибираючи коледж або 10 клас, багато школярів впевнені, що отримавши атестат про повну  середню  освіту, вони з великою часткою ймовірності вступлять до ВНЗ ІІІ-IV рівнів акредитації. На жаль, 11 класів аж ніяк не гарантують вступ до вищих навчальних закладів ІІІ-IV рівнів акредитації, тим більше за рахунок коштів державного бюджету, конкурс доволі великий, тому вступити в університет  не так просто. Зробити це після коледжу досить просто, та ще й не на перший курс, а вже на 3-й без ЗНО, як на денну, заочну або дистанційну форму навчання. Також слід зауважити, що в університетах (інститутах) йде в основному теоретична підготовка, а коледжі орієнтовані більше на практичну підготовку випускників (багато різних практик на базі коледжу, в організаціях, державних установах, на підприємствах), що дуже важливо під час влаштування на роботу.

Можете поєднувати роботу і навчання

Можливо, багато хто зараз заперечить, що поєднувати роботу і навчання може кожен студент. І це справді так. Але студенти перших курсів після школи навряд чи зможуть підробляти по майбутній професії, а у вас така можливість буде. Крім цього ще навчаючись в коледжі на випускному курсі близько 10-15% студентів вже працює за спеціальністю, оформивши в коледжі вільне відвідування навчальних занять.

Фінансова сторона

У фінансовому плані одні переваги над школою та університетом. Гроші на ремонти кабінетів, подарунки вчителям до дня вчителя і інших свят відсутні, якщо ви будете вчитися добре то ніколи не будете платити за екзамени і заліки. Крім того приємний бонус у вигляді стипендії, яка на сьогоднішній день становить в коледжі 980 грн. на місяць. Ці гроші цілком покриють ваші витрати в коледжі разом з харчуванням (обід), проїзд і. т.д. Для вас витрат практично не буде в порівнянні зі школою. Що стосується університетів, то конкурс на місця державного замовлення в університетах набагато більший ніж в коледжах, якщо ж ви будете навчатись на контрактній формі навчання, то оплата за навчання в коледжах щонайменше в два рази менша ніж в університетах, тобто за чотири роки навчання в коледжі ви потратите грошей, як за два роки, а то й за рік навчання в університеті  плюс проїзд, проживання тощо.

Реформи в освіті

На теперішній час освіта знаходиться в стані реформ, Міністерство освіти і науки України скорочує кількість вищих навчальних закладів, кількість місць державного замовлення, ввели обов’язкове ЗНО замість ДПА, тому важко спрогнозувати, що буде через два роки, коли ви закінчите 11 клас.
Крім того, деякі вчителі у школах, щоб «заманити» побільше учнів в 10-й клас, розповідають учням, що коледжі закривають, що після закінчення коледжу потрібно здавати ЗНО, щоб продовжити навчання, що більше в коледжах не буде вступу після 9-го класу, що в коледжі нічого не навчать і т.п.
Це все неправда, варто переглянути Умови прийому до ВНЗ у 2018 році, в яких чітко написано, що в коледжах здійснюється набір абітурієнтів на основі базової і повної загальної середньої освіти, випускники коледжів і технікумів приймаються зі скороченим терміном навчання у ВНЗ ІІІ-ІV рівнів акредитації на основі фахових випробувань, тобто без ЗНО, а що стосується знань, то випускники, які продовжили навчання в університетах за скороченим терміном, говорять, що вони «на голову вищі» по знаннях і практичних навиках за своїх однокурсників, які поступили після 11 класу.

 

Найбезглуздіші причини відмовлятися від навчання в коледжі
Обдумуючи, чи варто піти в коледж замість 10 класу, школярі часто аргументують своє категоричне «ні, не варто» абсолютно безглуздими відмовками, серед яких зустрічаються такі:

«Коледж або 10 клас? Звичайно, школа! А як же випускний бал, який повинен запам’ятатися на все життя?!»

По-перше, випускний влаштовується і після 9-го класу. По-друге, випускний у коледжі не менш яскравий і також запам’ятовується. І, по-третє, випускних може бути скільки завгодно у вашому житті. Після закінчення коледжу, багатьом доведеться ще і випускний у ВНЗ ІІІ-IV рівнів акредитації святкувати, після отримання вищої освіти.

«Після 9 класу в коледж йдуть лише ті, у кого успішність у школі кульгає»

Всього лише надуманий стереотип. Сьогодні в коледжі та технікуми надходить величезна кількість відмінників і хорошистів, які зуміли гідно оцінити перспективність вищої професійної освіти. Зараз на ринку праці затребувані ті, хто раніше почав освоювати професію, а значить має більше практичних знань і досвіду.

«Закінчити 11 класів – престижно! Адже потім можна відразу вступати до ВНЗ»

Питання такого престижу досить спірне. Коледжі готують фахівців у конкретних (причому досить затребуваних) областях, тоді як школи дають лише середню, а не вищу професійну освіту. І отримати диплом бакалавра чи магістра після коледжу можна в скорочені терміни.

Отже, якщо ви вже визначилася з професією і ця спеціальність подобається, то однозначно краще поступати в коледж.

Приймальна комісія Володимир-Волинського агротехнічного коледжу

/home/acc00483/vvak.in.ua/www